| | |

Stipendier

Stina Krooks Stiftelse stöder och främjar bild- och scenkonst genom att årligen dela ut stipendier och pris, med särskilt beaktande av den svenskspråkiga befolkningen i Finland. Stiftelsen tar inte emot ansökningar utan styrelsen baserar sina beslut på sakkunnigutlåtanden, respekterande stiftarens ursprungliga önskan. Stiftelsens styrelse utnämner representanter för bildkonst och scenkonst som sakkunniga. 

 

Med hjälp av stipendier vill man stöda både unga konstnärer i början av sin karriär och redan etablerade konstnärer i deras långsiktiga arbete. Stipendier ges i första hand till individer men mottagarna kan också vara grupper eller institutioner.

 

Stina Nicolaisen (f. Krook) grundade stiftelsen i december 1976. De första stipendierna delades ut på Stinas födelsedag den 15 mars 1978. Fram till 2023 har mer än 580 stipendier och pris delats ut till ett sammanlagt belopp om tre miljoner euro.

Priser utdelade sedan år

1978

Antal utdelade stipender

580

Den sammanlagda summan överstiger

3000000

Portfolio–residensprogrammet riktar sig till unga lovande bildkonstnärer 2019-2020

 

Stina Krooks stiftelse firar 2019 stiftelsens grundares Stina Nicolaisens (f. Krook) 100-årsjubileum. Jubileumsåret till ära kungör stiftelsen också ett tvåårigt Portfolio-residensprogram som förverkligas i samarbete med Finlands kulturinsitut i Danmark.

 

Det tvååriga portfolio residensprogrammet erbjuder fyra finländska konstnärer en möjlighet att utveckla sin portfolio tillsammans med danska konstsakkunniga. De utvalda konstnärerna tillbringar en vecka i Köpenhamn och får då möjlighet att presentera sina arbeten för bl.a. gallerister, konstkritiker, kuratorer och samlare. Programmet erbjuder konstnärer i början av sin karriär en unik chans att få feedback av och föra dialog med välmeriterade aktörer inom branschen. Styrelsen väljer konstnärer på basis av sakkunnig utlåtanden.

 

Prisbelönta

2024

Rasmus Slätis

Scenkonststipendium, teater

Meri Anna Hulkkonen

Scenkonststipendium, teater

Jonatan Sundström

Scenkonststipendium, teater

Simon Häger

Scenkonststipendium, teater

Fabian Nyberg

Scenkonststipendium, teater

Sonja Ahlfors

Scenkonststipendium, teater

Joanna Wingren

Scenkonststipendium, teater

Minna Nyberg

Scenkonststipendium, musik

Olivia Kyllönen

Scenkonststipendium, musik

Sarah Nedergård

Scenkonststipendium, musik

Jenny Carlstedt

Scenkonststipendium, musik

Hanna Kronqvist

Scenkonststipendium, musik

Anna Schultz

Scenkonststipendium, musik

Robin Hund & Hans glada orkester

Scenkonststipendium, musik

Caroline Slotte

Bildkonststipendium

Viggo Wallensköld

Bildkonststipendium

Patricia Rodas

Bildkonststipendium

Benjamin Orlow

Bildkonststipendium

Bo Haglund

Bildkonststipendium

Jonas Karén

Bildkonststipendium

Vilma Määttänen

Bildkonststipendium

Haliz Yosef

Residensprogram, bildkonst

Nayab Ikram

Residensprogram, bildkonst
2023

Pekka Sonck

Hederspris, scenkonst

Johan Aspelin

Scenkonststipendium

Anna Hultin

Scenkonststipendium

Tobias Lönnqvist

Scenkonststipendium

Heini Maaranen

Scenkonststipendium

Åsa Nybo

Scenkonststipendium

Cecilia Paul

Scenkonststipendium

Saga Sarkola

Scenkonststipendium

Johanna af Schultén

Scenkonststipendium

Robban Sederholm

Scenkonststipendium

Joachim Wigelius

Scenkonststipendium

Jacintha Damström

Scenkonststipendium, musik

Tove Djupsjöbacka

Scenkonststipendium, musik

Christian Juslin

Scenkonststipendium, musik

Therese Karlsson

Scenkonststipendium, musik

Charlotta Kerbs

Scenkonststipendium, musik

Kristian Lindroos

Scenkonststipendium, musik

Isabella Chydenius

Bildkonststipendium

Karl Henrik Edlund

Bildkonststipendium

Susanne Gottberg

Bildkonststipendium

Markus Kåhre

Bildkonststipendium

Hikari Nishida

Bildkonststipendium

Anna-Sofia Nylund

Bildkonststipendium

Camilla Edström Ödemark

Portfolio-residensprogram

Edith Hammar

Portfolio-residensprogram
2022

Anna Simberg

Hederspris, scenkonst

Marina Meinander

Scenkonststipendium

Nina Dahl-Tallgren och Sarah Bergkulla

Scenkonststipendium

Susanne Marins

Scenkonststipendium

Nina Hukkinen

Scenkonststipendium

Niklas Häggblom

Scenkonststipendium

Amanda Nyman

Scenkonststipendium

Tiitta Stoor

Scenkonststipendium

Sannah Nedergård

Scenkonststipendium

Johanna Almark-Mannila

Scenkonststipendium, musik

Monica Groop

Scenkonststipendium, musik

Dan Karlström

Scenkonststipendium, musik

Johan Krogius

Scenkonststipendium, musik

Desiree Saarela

Scenkonststipendium, musik

Josefin Silén

Scenkonststipendium, musik

Tor Arne

Hederspris, bildkonst

Marjatta Hanhijoki

Hederspris, bildkonst

Astrid Strömberg

Bildkonststipendium

Josefina Nelimarkka

Bildkonststipendium

Katarina Reuter

Bildkonststipendium

Kim Simonsson

Bildkonststipendium

Maria Wolfram

Bildkonststipendium

Lars Göran Johnsson

Mecenatpris

Matilda Enegren

Portfolio-residensprogram

Oliver Reuters

Portfolio-residensprogram

Stjärnfall

Stöd i och med coronaepidemin
2021

Jan Kenneth Weckman

Hederspris, bildkonst

Carl Victor Nyman

Bildkonststipendium

Tuukka Kaila

Bildkonststipendium

Kristina Riska

Bildkonststipendium

Felicia Honkasalo

Bildkonststipendium

Anna Victoria Eriksson

Scenkonststipendium, musik

Aurora Marthens

Scenkonststipendium, musik

Kajsa Dahlbäck

Scenkonststipendium, musik

Ingrid Söderblom

Scenkonststipendium

Wilhelm Grotenfelt

Scenkonststipendium

Jukka Hannukainen

Scenkonststipendium

Klaus Härö

Scenkonststipendium

Agneta Lindroos

Scenkonststipendium

Akse Pettersson

Scenkonststipendium

Tove Qvickström

Scenkonststipendium

Jessica Raita

Scenkonststipendium

Humorgruppen KAJ

Scenkonststipendium, gruppen
2020

Jan-Olof Mallander

Hederspris, bildkonst

Asko Sarkola

Hederspris, scenkonst

Moa Cederberg

Bildkonststipendium

Maria Duncker

Bildkonststipendium

Eveliina Hämäläinen

Bildkonststipendium

Pauliina Turakka Purhonen

Bildkonststipendium

Ru Runeberg

Bildkonststipendium

Nikki Jääskeläinen

Portfolio-residensprogram

Joel Slotte

Portfolio-residensprogram

Erica Back

Scenkonststipendium

Mikaela Hasán

Scenkonststipendium

Sophia Heikkilä

Scenkonststipendium

Fabian Silén

Scenkonststipendium

Janne Vasama

Scenkonststipendium

Heidi Wikar

Scenkonststipendium

Jakob Öhrman

Scenkonststipendium

DuvTeatern

Scenkonststipendium

Lurens sommarteater

Scenkonststipendium

Teater Taimine

Extra stöd i och med coronaepidemin

Anni Elif Egecioglu

Extra stöd i och med coronaepidemin

Julian Owusu

Extra stöd i och med coronaepidemin
2019

Ralf Långbacka

Hederspris, scenkonst

Paul Osipow

Hederspris, bildkonst

Rafael Wardi

Hederspris, bildkonst

Gun Holmström

Bildkonststipendium

Mikael Pohjola

Bildkonststipendium

Emilia Tanner

Bildkonststipendium

Elmer Bäck

Scenkonststipendium

Lina Ekblad

Scenkonststipendium

Johannes Ekholm

Scenkonststipendium

Julia Korander

Scenkonststipendium

Dennis Nylund

Scenkonststipendium

Monica Nyman

Scenkonststipendium

Jennie Storbacka

Scenkonststipendium

Pekka Strang

Scenkonststipendium

Maisa Majakka

Portfolio-residensprogram

Sixten Sandra Österberg

Portfolio-residensprogram