| | |

Stipendit

Stina Krookin säätiö tukee ja edistää kuva- ja näyttämötaidetta vuosittaisilla stipendeillä, huomioiden erityisesti Suomen ruotsinkielisen väestön. Stipendejä ei voi hakea, vaan säätiö myöntää palkinnot asiantuntijoiden lausuntojen perusteella Stina Krookin alkuperäisiä toiveita kunnioittaen. Säätiön hallitus nimittää asiantuntijoiksi kuvataiteen ja esittävän taiteen edustajia.

 

Säätiö auttaa ylläpitämään kuva- ja näyttämötaiteen toimintaedellytyksiä. Stipendeillä halutaan tukea nuoria, uransa alkuvaiheessa olevia taiteilijoita sekä edesauttaa jo asemansa vakiintuneiden taiteilijoiden pitkäjänteistä työskentelyä. Stipendit myönnetään ensisijaisesti yksilöille, mutta saajat voivat olla myös ryhmiä tai instituutioita.

 

Stina Nicolaisen (o.s. Krook) perusti säätiön joulukuussa 1976. Ensimmäiset stipendit jaettiin Stinan syntymäpäivänä 15. maaliskuuta 1978. Vuoteen 2023 mennessä on jaettu yli 580 stipendiä ja palkintoa kolmen miljoonan euron arvosta.

Ensimmäisten stipendien jako

1978

Stipendejä jaettu yli

580

Taiteilijoille myönnetty summa yli

3000000

Portfolio Residency -ohjelma 2019-2020

 

Vuonna 2019 Stina Krookin säätiö viettää perustajansa Stina Krookin syntymän 100-vuotisjuhlaa. Juhlavuoden kunniaksi säätiö julkistaa yhteistyössä Suomen Tanskan kulttuuri-instituutin kanssa kahden vuoden Portfolio Residency -ohjelman.

 

Kahden vuoden ohjelma tarjoaa neljälle suomalaiselle taiteilijalle mahdollisuuden kehittää portfoliotaan yhdessä tanskalaisten taideammattilaisten kanssa. Valitut taiteilijat viettävät viikon Kööpenhaminassa, jonka aikana he esittelevät töitään mm. galleristeille, taidekriitikoille, kuraattoreille ja keräilijöille. Portfolio on tärkeä ja välttämätön työkalu kuvataiteilijoille, mutta taiteilijalla on harvoin mahdollisuus keskustella siitä arvioivien ihmisten kanssa. Ohjelma tarjoaa uransa alkuvaiheessa oleville taiteilijoille ainutlaatuisen tilaisuuden saada palautetta ja käydä vuoropuhelua alan ansioituneiden toimijoiden kanssa. Taiteilijavalinnat tekee säätiön hallitus asiantuntijoiden lausuntojen perusteella.

Stipendit ja kunniapalkinnot

2024

Rasmus Slätis

Näyttämötaidestipendi, teatteri

Meri Anna Hulkkonen

Näyttämötaidestipendi, teatteri

Jonatan Sundström

Näyttämötaidestipendi, teatteri

Simon Häger

Näyttämötaidestipendi, teatteri

Fabian Nyberg

Näyttämötaidestipendi, teatteri

Sonja Ahlfors

Näyttämötaidestipendi, teatteri

Joanna Wingren

Näyttämötaidestipendi, teatteri

Minna Nyberg

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Olivia Kyllönen

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Sarah Nedergård

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Jenny Carlstedt

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Hanna Kronqvist

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Anna Schultz

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Robin Rekku & Jekkuorkesteri

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Caroline Slotte

Kuvataidestipendi

Viggo Wallensköld

Kuvataidestipendi

Patricia Rodas

Kuvataidestipendi

Benjamin Orlow

Kuvataidestipendi

Bo Haglund

Kuvataidestipendi

Jonas Karén

Kuvataidestipendi

Vilma Määttänen

Kuvataidestipendi

Haliz Yosef

Residenssiohjelma, kuvataide

Nayab Ikram

Residenssiohjelma, kuvataide
2023

Pekka Sonck

Kunniapalkinto

Johan Aspelin

Näyttämötaidestipendi

Anna Hultin

Näyttämötaidestipendi

Tobias Lönnqvist

Näyttämötaidestipendi

Heini Maaranen

Näyttämötaidestipendi

Åsa Nybo

Näyttämötaidestipendi

Cecilia Paul

Näyttämötaidestipendi

Saga Sarkola

Näyttämötaidestipendi

Johanna af Schultén

Näyttämötaidestipendi

Robban Sederholm

Näyttämötaidestipendi

Joachim Wigelius

Näyttämötaidestipendi

Jacintha Damström

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Tove Djupsjöbacka

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Christian Juslin

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Therese Karlsson

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Charlotta Kerbs

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Kristian Lindroos

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Isabella Chydenius

Kuvataidestipendi

Karl Henrik Edlund

Kuvataidestipendi

Susanne Gottberg

Kuvataidestipendi

Markus Kåhre

Kuvataidestipendi

Hikari Nishida

Kuvataidestipendi

Anna-Sofia Nylund

Kuvataidestipendi

Camilla Edström Ödemark

Portfolio Residency -ohjelma

Edith Hammar

Portfolio Residency -ohjelma
2022

Anna Simberg

Kunniapalkinto

Marina Meinander

Näyttämötaidestipendi

Nina Dahl-Tallgren ja Sarah Bergkulla

Näyttämötaidestipendi

Susanne Marins

Näyttämötaidestipendi

Nina Hukkinen

Näyttämötaidestipendi

Niklas Häggblom

Näyttämötaidestipendi

Amanda Nyman

Näyttämötaidestipendi

Tiitta Stoor

Näyttämötaidestipendi

Sannah Nedergård

Näyttämötaidestipendi

Johanna Almark-Mannila

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Monica Groop

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Dan Karlström

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Johan Krogius

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Desiree Saarela

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Josefin Silén

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Tor Arne

Kunniapalkinto, kuvataide

Marjatta Hanhijoki

Kunniapalkinto, kuvataide

Astrid Strömberg

Kuvataidestipendi

Josefina Nelimarkka

Kuvataidestipendi

Katarina Reuter

Kuvataidestipendi

Kim Simonsson

Kuvataidestipendi

Maria Wolfram

Kuvataidestipendi

Lars Göran Johnsson

Mesenaattipalkinto

Matilda Enegren

Portfolio Residency -ohjelma

Oliver Reuter

Portfolio Residency -ohjelma

Stjärnfall

Koronapandemian aikainen tuki
2021

Jan Kennet Weckman

Kunniapalkinto

Carl Victor Nyman

Kuvataidestipendi

Tuukka Kaila

Kuvataidestipendi

Kristina Riska

Kuvataidestipendi

Felicia Honkasalo

Kuvataidestipendi

Anna Victoria Eriksson

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Aurora Marthens

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Kajsa Dahlbäck

Näyttämötaidestipendi, musiikki

Ingrid Söderblom

Näyttämötaidestipendi

Wilhelm Grotenfelt

Näyttämötaidestipendi

Jukka Hannukainen

Näyttämötaidestipendi

Klaus Härö

Näyttämötaidestipendi

Agneta Lindroos

Näyttämötaidestipendi

Akse Pettersson

Näyttämötaidestipendi

Tove Qvickström

Näyttämötaidestipendi

Jessica Raita

Näyttämötaidestipendi

Humorgruppen KAJ

Näyttämötaidestipendi, ryhmä
2020

Jan-Olof Mallander

Kunniapalkinto

Asko Sarkola

Kunniapalkinto

Moa Cederberg

Kuvataidestipendi

Maria Duncker

Kuvataidestipendi

Eveliina Hämäläinen

Kuvataidestipendi

Pauliina Turakka Purhonen

Kuvataidestipendi

Ru Runeberg

Kuvataidestipendi

Nikki Jääskeläinen

Portfolio Residency -ohjelma

Joel Slotte

Portfolio Residency -ohjelma

Erica Back

Näyttämötaidestipendi

Mikaela Hasán

Näyttämötaidestipendi

Sophia Heikkilä

Näyttämötaidestipendi

Fabian Silén

Näyttämötaidestipendi

Janne Vasama

Näyttämötaidestipendi

Heidi Wikar

Näyttämötaidestipendi

Jakob Öhrman

Näyttämötaidestipendi

DuvTeatern

Näyttämötaidestipendi

Lurens

Näyttämötaidestipendi

Teatteri Taimine

Koronapandemian aikainen lisätuki

Anni Elif Egecioglu

Koronapandemian aikainen lisätuki

Julian Owusu

Koronapandemian aikainen lisätuki
2019

Ralf Långbacka

Kunniapalkinto

Paul Osipow

Kunniapalkinto

Rafael Wardi

Kunniapalkinto

Gun Holmström

Kuvataidestipendi

Mikael Pohjola

Kuvataidestipendi

Emilia Tanner

Kuvataidestipendi

Elmer Bäck

Näyttämötaidestipendi

Lina Ekblad

Näyttämötaidestipendi

Johannes Ekholm

Näyttämötaidestipendi

Julia Korander

Näyttämötaidestipendi

Dennis Nylund

Näyttämötaidestipendi

Monica Nyman

Näyttämötaidestipendi

Jennie Storbacka

Näyttämötaidestipendi

Pekka Strang

Näyttämötaidestipendi

Maisa Majakka

Portfolio Residency -ohjelma

Sixten Sandra Österberg

Portfolio Residency -ohjelma